Odchudzacie się, trenujecie, poddajecie organizm dodatkowym stresom i obciążeniom, a może jedynie chcecie się upewnić, że spora lista częstych i potencjalnych chorób Wam nie grozi ? Wtedy do analizy powinniście dodać badania krwi określające hs-CRP, D-dimery, PT, homocysteinę i fibrynogen. Warto poprosić o taką listę swojego lekarza i przynajmniej raz do roku sprawdzić swój stan zdrowia. Każde z tych badań niesie osobne informacje na temat obecności stanów zapalnych, czy skrzepów lub sprawności układu krzepnięcia krwi, a ich suma daje nam szczególny obraz zagrożenia chorobami sercowo- naczyniowymi. Badania CRP, homocysteiny i fibrynogenu są na liście mojej własnej profilaktycznej diagnostyki, więc skupię się na ich przybliżeniu.

CRP – białko ostrej fazy, pomaga ocenić, czy w organizmie toczy się stan zapalny wywołany przez drobnoustroje, uszkodzenie tkanek, rozwijający się nowotwór lub proces autoimmunologiczny.

Nieprawidłowe poziomy mogą wskazywać na :

zakażenia bakteryjne, grzybicze, pasożytami, wirusowe,
choroby tkanki łącznej np. toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów,
zapalenia jelit lub trzustki,
nowotwory np. rak jelita grubego,
zawał mięśnia sercowego,
palenie papierosów,
nadwagę lub otyłość,
cukrzycę,
nadciśnienie tętnicze,
stosowanie terapii hormonalnych,
choroby zębów lub dziąseł.
D-dimery – powstają podczas rozkładu zakrzepów w organizmie.

Fibrynogen – uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi i bierze udział w produkcji skrzepu. Podwyższone wyniki fibrynogenu mogą oznaczać ostre stany zapalne, pojawiające się także przy chorobach nowotworowych. Wynik poniżej normy może oznaczać zużycie fibrynogenu z powodu chorób nowotworowych, posocznicy czy marskości wątroby.

PT – czas protrombinowy określa sprawność układu krzepnięcia zależnego od czynników krzepnięcia występujących poza naczyniami krwionośnymi. Te czynniki są wytwarzane w wątrobie.

Homocysteina – jest organicznym związkiem chemicznym, aminokwasem, którego poziom uważany jest za czynnik zmian miażdżycowych (np. zawału serca, udaru mózgu) oraz zmian zakrzepowych. Między innymi przyczynami wysokiej homocysteiny mogą być:

niedoczynność tarczycy;
cukrzyca typu 1,
cukrzyca typu 2,
łuszczyca,
białaczka,
palenie tytoniu,
nadmierne spożycie alkoholu,
nowotwory.

Wszystkie powyższe badania niestety nie są zazwyczaj zlecane profilaktycznie przez lekarzy. Jeżeli nie mamy innej możliwości to warto je zrobić nawet odpłatnie w trakcie jakiegokolwiek pobierania krwi.